Maker · Groenten
Jan van Rijn: spruiten met karakter uit Woubrugge
Vierde generatie op de klei van de Vierambachtspolder. Jan van Rijn teelt spruiten die van de stam komen, met de hand geplukt en op maat gesorteerd. Karakter dat je proeft.
Het verhaal
Wie zit erachter
Jan van Rijn is de vierde generatie op boerderij Welgeleven in Woubrugge, midden in de Vierambachtspolder in het Groene Hart. Zijn overgrootvader Teunis begon het bedrijf in 1924. Tot 1979 stonden er koeien; daarna maakte de familie de omslag naar akkerbouw. De boerderijwinkel draait al sinds 1975.
Vandaag telt het bouwplan spruiten, gele uien, aardappelen, tarwe en suikerbieten, in vaste vruchtwisseling op zware zeeklei. Jan werkt zonder toevoegingen en houdt het bodemleven op peil. De polder tussen Alphen en Leiden is zijn hele werkgebied, en dat is bewust: lokaal telen betekent korte kilometers naar de keuken.
Wat het echt anders maakt
Spruiten uit de supermarkt komen meestal machinaal geplukt en gebundeld in een zak. Bij Jan gaat het anders. De jonge planten gaan in het voorjaar de grond in, de oogst begint eind september en loopt door tot januari. Dat is een teelt van ruim zes maanden waarin de kou het werk doet: vorst maakt de spruit zoeter en steviger.
Geplukt wordt met de hand, tros voor tros, en direct op maat gesorteerd. Daardoor krijg je een spruit met bite: klein, compact, met een kern die beetgaar blijft. Naast de losse middelgrote levert Jan de hele stam. Die komt langzamer aan snelheid kwijt in je koeling en geeft je aan de doorgeef een gerecht met vertelwaarde.
De klei geeft ook de uien hun profiel: zoetscherp, van hetzelfde perceel als de spruiten. Het bedrijf is erkend streekproduct van het Groene Hart, dus de herkomst is hard te maken op je kaart.
Zo onderscheid je je hiermee
Zet de herkomst op je menukaart en je verkoopt geen bijgerecht meer, maar een seizoensverhaal. Van eind september tot januari is dit lokaal, met naam en polder erbij. Werk met de hele stam voor de tafel en met de middelgrote in de keuken, dan haal je twee gerechten uit één product.
Vraag naar de oogst van die week. Een spruit die na een paar nachten vorst is geplukt, staat verder van elke standaardzak dan welke bereiding ook. Dat proefverschil is precies waar jij het onderscheid maakt.
Tip voor de chef
Vraag de spruiten op stam. Je plukt zelf van de tros, houdt ze langer stevig en zet met de hele stam een gerecht op tafel dat gasten onthouden. De middelgrote los geplukt zijn ideaal om te halveren en te blakeren; de kleine kern blijft dan beetgaar terwijl het snijvlak karamelliseert.
Zo zet je het in
Ideeën voor op je kaart
Geblakerde spruiten, bruine boter, hazelnoot en oude kaas
Rauwe spruit als slaatje, appel, mosterd en spek
Spruitenblaadjes uit de wok met knoflook en gele ui
Hele stam geroosterd, gedeeld aan tafel
Voor op je menukaart
“Spruiten van Jan van Rijn, vierde generatie op de klei in Woubrugge. Van de stam geplukt in het Groene Hart, eind september tot januari.”
Producten van Jan van Rijn
Wat we van deze maker voeren

Uien geel

Uien geel per baal 5kg
Prijzen en beschikbaarheid staan in de portal. Nog geen klant? Word klant of log in om te bestellen.
Proef het in je eigen keuken
Plan een vrijblijvende smaaksessie met Niels. Geen contract, gewoon proeven.